Bezwaar maken tegen een aanslag

Klopt een aanslag van de Belastingdienst niet, dan maak je binnen 6 weken na de datum op de aanslag bezwaar. Dat doe je online in Mijn Belastingdienst of met een brief met je naam, adres, het aanslagnummer, de reden en je handtekening. Heb je zelf een fout in je aangifte gemaakt, dan wijzig je je aangifte inkomstenbelasting of dien je voor de btw een suppletie in. Ben je te laat voor bezwaar, dan vraag je binnen 5 jaar om ambtshalve vermindering.

Een aanslag is de brief waarin de Belastingdienst vastlegt hoeveel belasting je moet betalen of terugkrijgt. Bezwaar is je officiële reactie als je het daar niet mee eens bent: je vraagt de Belastingdienst de aanslag opnieuw te bekijken.

Bezwaar, aangifte wijzigen of suppletie?

Niet elke fout los je op met bezwaar. Het hangt af van wie de fout maakte en om welke belasting het gaat.

SituatieWat je doetTermijn
De Belastingdienst wijkt af van je aangifte en je bent het er niet mee eensbezwaar6 weken na de datum op de aanslag
Je ontdekt zelf een fout in je aangifte inkomstenbelastingje aangifte wijzigentot 5 jaar na het jaar
Je ontdekt zelf een fout in je btw-aangiftetot € 1.000 in je volgende aangifte, daarboven een suppletiesuppletie binnen 8 weken na ontdekking
Je ontdekt een fout in je loonaangiftecorrigeren in een volgende loonaangifte
Je krijgt een voorlopige aanslag die niet kloptde voorlopige aanslag wijzigen; bezwaar kan nietmeestal tot 1 mei van het jaar erna
Je bent te laat voor bezwaarverzoek om ambtshalve vermindering5 jaar na het jaar van de aanslag
Je krijgt een boete die niet kloptbezwaar tegen de boete6 weken na de datum op de boete

Zo maak je bezwaar

Je bezwaar moet binnen 6 weken na de datum op de aanslag binnen zijn. Die datum kan in de toekomst liggen; reken vanaf de datum die erop staat, niet vanaf de dag dat je de brief kreeg. Voor een belasting die je op aangifte betaalt, zoals de btw of de loonheffingen, heb je 6 weken na de betaling.

Dit moet er in elk geval in staan:

Wat
De datumvan je bezwaar
Je naam en adresof de naam van je bedrijf
Het aanslagnummerof het kenmerk van de beslissing; staat op de aanslag
De redenwat er volgens jou niet klopt, en waarom
Je handtekeningonline onderteken je met DigiD

Stuur kopieën van je bewijsstukken mee, nooit de originelen. Kun je je bezwaar binnen 6 weken nog niet onderbouwen, maak dan toch op tijd bezwaar en vraag of je de onderbouwing later mag sturen. Zie hoe maak ik bezwaar.

Bezwaar tegen een aanslag inkomstenbelasting

  1. Leg de aanslag naast je aangifte en het rapport Aangifte inkomstenbelasting (IB) in jortt, en zoek waar de Belastingdienst afwijkt.
  2. Zoek de datum op de aanslag. Je bezwaar moet binnen 6 weken na die datum binnen zijn.
  3. Log in bij Mijn Belastingdienst met DigiD en kies bezwaar maken bij de aanslag.
  4. Leg uit wat er volgens jou niet klopt en voeg kopieën van je bewijsstukken toe.
  5. Onderteken met DigiD en verstuur je bezwaar.

Een pdf-formulier of een brief naar het adres op je aanslag kan ook. Heb je geen DigiD, lees dan inloggegevens Belastingdienst aanvragen.

Bezwaar tegen een naheffingsaanslag btw

Een naheffingsaanslag is een aanslag waarmee de Belastingdienst btw achteraf oplegt. Kreeg je hem omdat je geen aangifte deed, dan is het bedrag een schatting: doe dan eerst alsnog aangifte, dan past de Belastingdienst hem aan. Maak alleen bezwaar als de aanslag na controle echt niet klopt.

  1. Log in bij Mijn Belastingdienst Zakelijk met eHerkenning of DigiD.
  2. Kies Btw, dan Btw-aangifte en dan Bezwaar.
  3. Vul het aanslagnummer in en leg uit wat er niet klopt.
  4. Vraag in je bezwaar om uitstel van betaling en noem het bedrag waartegen je bezwaar maakt.
  5. Verstuur je bezwaar binnen 6 weken na de datum op de naheffingsaanslag.

Online kan alleen bij een naheffingsaanslag of een beschikking. Bezwaar tegen btw die je zelf op aangifte hebt betaald, stuur je per brief naar je belastingkantoor. Zie bezwaar tegen een naheffingsaanslag btw. Meer over de naheffingsaanslag zelf lees je bij naheffingsaanslag.

Bezwaar tegen loonheffingen

Klopt je loonaangifte, maar ben je het niet eens met het bedrag dat je moet betalen, dan maak je bezwaar binnen 6 weken na de betaling, met het formulier Bezwaar Loonheffingen. Staat er een fout in je loonaangifte zelf, dan corrigeer je die met een volgende aangifte. Zie bezwaar of corrigeren bij loonheffingen.

Moet je betalen terwijl je bezwaar loopt?

Voor het deel waartegen je bezwaar maakt, krijg je uitstel van betaling tot de Belastingdienst heeft beslist. Het deel waartegen je geen bezwaar maakt, betaal je op tijd. Over het uitgestelde bedrag kan invorderingsrente komen: rente over belasting die je na de uiterste betaaldatum betaalt, 4,3% per jaar in 2026. Betaal je toch op tijd en krijg je gelijk, dan krijg je die rente vergoed. Zie betalingsregeling en uitstel van betaling.

Wat er daarna gebeurt

WanneerWat
binnen 3 wekenje krijgt een ontvangstbevestiging
normaal binnen 12 weken na de datum van de aanslagde Belastingdienst beslist op je bezwaar; hij mag die termijn met hoogstens 6 weken verlengen en laat je dat weten
binnen 6 weken na de uitspraakben je het er niet mee eens, dan kun je in beroep bij de rechtbank; daarvoor betaal je griffierecht

Was je bezwaar te laat, dan beslist de Belastingdienst meestal binnen 6 weken na ontvangst. Zie wanneer hoor ik meer over mijn bezwaar en in beroep gaan.

Zelf een fout ontdekt: je aangifte wijzigen

Heb je zelf iets vergeten of verkeerd ingevuld in je aangifte inkomstenbelasting, dan hoef je geen bezwaar te maken. Je wijzigt je aangifte, ook als je de aanslag al hebt:

  1. Log in bij Mijn Belastingdienst met DigiD.
  2. Open het belastingjaar en pas het onderdeel aan dat niet klopt.
  3. Verstuur je aangifte opnieuw via Naar ondertekenen.

Dat kan tot 5 jaar na het jaar waarover de aanslag gaat. Heeft de Belastingdienst je aangifte zelf al gewijzigd, dan kun je dat niet meer; dan stuur je binnen dezelfde 5 jaar een brief met een verzoek tot herziening naar je belastingkantoor. Zie ik heb een fout in mijn aangifte.

Bij de btw herstel je een fout met een suppletie, zie btw corrigeren. Heb je te weinig btw aangegeven en dien je geen of te laat een suppletie in, dan kun je een vergrijpboete krijgen.

Te laat voor bezwaar: ambtshalve vermindering

Zijn de 6 weken voorbij, dan kun je de Belastingdienst nog vragen de aanslag te verlagen met een verzoek om ambtshalve vermindering. Je legt uit waarom de aanslag te hoog is. Voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting moet je verzoek binnen 5 jaar na het jaar van de aanslag binnen zijn: voor een aanslag over 2021 dus uiterlijk 31 december 2026. De Belastingdienst beslist binnen 8 weken. Uitstel van betaling krijg je hierbij niet vanzelf; dat vraag je apart aan. Zie te laat voor bezwaar.

Zo werkt het in jortt

Jortt dient geen bezwaar voor je in; dat doe je zelf bij de Belastingdienst. Wat jortt wel doet:

  • Het rapport Aangifte inkomstenbelasting (IB) of Aangifte vennootschapsbelasting (VPB) bewaart de cijfers van je aangifte, zodat je een aanslag ertegen kunt leggen.
  • Een fout in je btw-aangifte herstel je met een suppletie via jortt. Na het versturen laat jortt zien of je een naheffing of een teruggaaf van de Belastingdienst krijgt. Zie suppletie indienen via jortt.
  • Een fout in een verstuurde loonaangifte herstel je door de aangifte in jortt te heropenen en opnieuw te versturen. Zie loonaangifte corrigeren.

Wat moet ik nu doen?

  1. Bekijk de datum op je aanslag en zet de datum van 6 weken later in je agenda.
  2. Bepaal met de tabel bovenaan of je bezwaar maakt, je aangifte wijzigt of een suppletie indient.
  3. Maak bezwaar met je reden en je bewijsstukken. Weet je de reden nog niet precies, maak dan toch op tijd bezwaar en vul het later aan.
  4. Betaal het deel van de aanslag waartegen je geen bezwaar maakt op tijd.

Veelgestelde vragen over bezwaar maken tegen een aanslag

Heb je een vraag? Wij hebben de antwoorden!

6 weken na de datum die op de aanslag staat. Die datum kan in de toekomst liggen. Gaat het om een belasting die je op aangifte betaalt, zoals de btw of de loonheffingen, dan heb je 6 weken na de betaling. Kun je je bezwaar binnen die tijd niet onderbouwen, maak dan toch bezwaar en vraag of je de onderbouwing later mag sturen.

Heb je zelf een fout gemaakt in je aangifte inkomstenbelasting, dan wijzig je je aangifte in Mijn Belastingdienst; dat kan tot 5 jaar na het jaar, ook na de aanslag. Bij de btw doe je dat met een suppletie. Bezwaar maak je als je het niet eens bent met de aanslag die de Belastingdienst je heeft gestuurd, bijvoorbeeld omdat hij afwijkt van je aangifte.

De datum, je naam en adres, het aanslagnummer, de reden waarom je het niet eens bent met de aanslag, en je handtekening. Stuur kopieën van bewijsstukken mee, nooit de originelen. Online in Mijn Belastingdienst onderteken je met DigiD.

Je krijgt binnen 3 weken een ontvangstbevestiging. Was je bezwaar op tijd, dan beslist de Belastingdienst normaal binnen 12 weken na de datum van de aanslag. Die termijn mag hij met hoogstens 6 weken verlengen; dat laat hij je weten. Ben je het met de beslissing niet eens, dan kun je binnen 6 weken in beroep bij de rechtbank.

Ja. Je kunt een verzoek om ambtshalve vermindering indienen: je legt uit waarom de aanslag te hoog is. Voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting moet dat binnen 5 jaar na het jaar van de aanslag binnen zijn; voor een aanslag over 2021 dus uiterlijk 31 december 2026. De Belastingdienst beslist binnen 8 weken.