Van eenmanszaak naar bv: wanneer is het fiscaal interessant?
Met een eenmanszaak ben jij de onderneming: de winst is jouw inkomen en daar betaal je inkomstenbelasting over. Een bv (besloten vennootschap) is een eigen rechtspersoon. De bv betaalt belasting over haar winst, en jij bent eigenaar van de aandelen en werkt in loondienst van je eigen bv. Wie minstens 5% van de aandelen heeft, heeft een aanmerkelijk belang; als je ook de bv bestuurt, heet je een dga, een directeur-grootaandeelhouder.
Deze pagina vergelijkt de belasting in beide vormen met de bedragen van 2026. Het is een vergelijking, geen advies: of een bv voor jou past, hangt van meer af dan belasting.
Hoe de belasting verschilt
| Eenmanszaak | Bv | |
|---|---|---|
| Belasting over de winst | inkomstenbelasting in box 1: 35,75%, 37,56% en 49,50% | vennootschapsbelasting: 19% tot € 200.000, daarboven 25,8% |
| Wat jij krijgt | de hele winst is jouw inkomen | een salaris, het gebruikelijk loon, en eventueel dividend |
| Belasting op je salaris | geen salaris | loonheffing, met dezelfde box 1-tarieven |
| Belasting op dividend | geen dividend | box 2: 24,5% tot € 68.843, daarboven 31% |
| Aftrekposten | zelfstandigenaftrek, startersaftrek, mkb-winstvrijstelling | geen; de bv krijgt wel de KIA |
| Zorgverzekeringswet | 4,85% bijdrage over je belastbare winst | de bv betaalt 6,10% werkgeversheffing over je loon |
De tarieven staan bij de Belastingdienst voor box 1, box 2 en de Zvw.
In de eenmanszaak houd je de aftrekposten voor zzp’ers, maar valt wat je boven € 78.426 verdient in het tarief van 49,50%. In de bv betaal je eerst 19% over de winst en pas 24,5% als je die winst als dividend naar jezelf haalt. Laat je winst in de bv staan, bijvoorbeeld om te investeren of als buffer, dan betaal je voorlopig alleen de 19%.
Het gebruikelijk loon: € 58.000
Als dga mag je jezelf niet te weinig salaris betalen. Het gebruikelijk loon is in 2026 minstens het hoogste van deze drie bedragen (Belastingdienst over loon en aanmerkelijk belang):
- het loon voor het meest vergelijkbare werk in loondienst;
- het loon van de best betaalde werknemer in je bv of een verbonden bv;
- € 58.000.
Kun je aannemelijk maken dat vergelijkbaar werk lager wordt betaald, dan mag het lager. Daardoor is een bv vooral iets om over na te denken als je winst duidelijk boven dat salaris uitkomt: anders betaal je over dat loon dezelfde box 1-tarieven als in je eenmanszaak, zonder de aftrekposten.
Rekenvoorbeeld 2026: drie winsten naast elkaar
Jacob Koertt heeft een eenmanszaak. Hij haalt het urencriterium, is geen starter meer en heeft geen fiscale partner. We vergelijken wat hij in 2026 in totaal aan belasting betaalt, bij drie winsten. In de bv betaalt hij zichzelf € 58.000 gebruikelijk loon.
| Winst vóór zijn eigen salaris | € 80.000 | € 120.000 | € 160.000 |
|---|---|---|---|
| Eenmanszaak: inkomstenbelasting en Zvw | € 24.409 | € 46.224 | € 64.957 |
| Bv: loonheffing op € 58.000 | € 14.898 | € 14.898 | € 14.898 |
| werkgeversheffing Zvw | € 3.538 | € 3.538 | € 3.538 |
| vennootschapsbelasting | € 3.508 | € 11.108 | € 18.708 |
| box 2 als hij de rest als dividend uitkeert | € 3.664 | € 11.602 | € 20.249 |
| Bv, alles uitgekeerd | € 25.608 | € 41.146 | € 57.393 |
| Bv, rest blijft in de bv | € 21.944 | € 29.544 | € 37.144 |
Bij € 80.000 is de bv duurder als Jacob zijn winst uitkeert. Bij € 120.000 en € 160.000 betaalt hij in de bv minder, maar daar gaan de kosten van de bv nog af: de notaris, een jaarrekening, de loonadministratie en vaak een accountant. Laat hij geld in de bv staan, dan betaalt hij daar later box 2 over, als hij het uitkeert.
Hoe de inkomstenbelasting in de eenmanszaak wordt opgebouwd, lees je bij hoeveel belasting je betaalt als zzp’er.
Ruisend of geruisloos omzetten
Je eenmanszaak verandert niet vanzelf in een bv. De bv wordt opgericht bij de notaris en neemt je onderneming over. Fiscaal kan dat op twee manieren (Belastingdienst over een andere rechtsvorm):
| Ruisende inbreng | Geruisloze inbreng | |
|---|---|---|
| Wat er gebeurt | je stopt fiscaal met je eenmanszaak en brengt je onderneming tegen de werkelijke waarde in de bv | je brengt je hele onderneming in de bv en de bv gaat verder met jouw boekwaarden |
| Belasting | je betaalt inkomstenbelasting over je stakingswinst: de meerwaarde van je bedrijfsmiddelen en de goodwill | de belasting schuift door naar de bv; je rekent nu niet af |
| Aftrek | je kunt de stakingsaftrek gebruiken, in 2026 € 3.630 | geen stakingsaftrek, want je stopt fiscaal niet |
| Voorwaarden | geen extra voorwaarden | de hele onderneming gaat over, je mag de aandelen 3 jaar niet verkopen, en je doet een verzoek bij de Belastingdienst |
Wil je dat de bv al vanaf een eerdere datum, bijvoorbeeld 1 januari, je onderneming voortzet, dan kan dat met terugwerkende kracht. Daarvoor registreer je een voorovereenkomst of intentieverklaring bij de Belastingdienst. Omdat er strikte termijnen gelden, laat de Belastingdienst zelf weten dat je je hierbij goed moet laten adviseren.
Hoe je bij een ruisende of geruisloze inbreng je boekhouding overzet, lees je bij van eenmanszaak of vof naar bv en met terugwerkende kracht.
Wat er praktisch verandert
Met een bv krijg je een paar nieuwe taken:
| Wat | Eenmanszaak | Bv |
|---|---|---|
| Btw | je btw-nummer | voor de btw is de bv een nieuwe onderneming, met een eigen nummer |
| Jouw inkomen | je neemt geld op als privéopname | je krijgt elke maand een loonstrook; de bv doet loonaangifte |
| Aangifte | aangifte inkomstenbelasting | aangifte vennootschapsbelasting voor de bv, en je eigen aangifte inkomstenbelasting |
| Jaarrekening | niet deponeren | de bv deponeert elk jaar een jaarrekening bij de KvK |
| Geld uit de zaak | wanneer je wilt | als loon, als dividend na een uitkeringstoets, of als lening |
| Aansprakelijkheid | je bent met je privévermogen aansprakelijk | de bv is in principe zelf aansprakelijk |
Had je personeel, dan sluit je de loonadministratie van je eenmanszaak af en meld je de bv opnieuw aan als werkgever. Wat een dividenduitkering inhoudt, lees je bij balanstest en uitkeringstoets.
Zo werkt het in jortt
Jortt richt geen bv op en maakt de vergelijking niet voor je; dat doen de notaris en je adviseur. Je administratie houd je in jortt bij, in beide rechtsvormen:
- Voor je eenmanszaak kan het met jortt ZZP (€ 21,95 per maand) of hoger. In de Winst-en-verliesrekening zie je je winst, het startpunt van de vergelijking.
- Voor je bv begin je een nieuwe administratie in jortt MKB (€ 29,95 per maand) of Plus. Jortt ZZP is alleen voor een eenmanszaak.
- In de bv boek je de vennootschapsbelasting op de categorie Vennootschapsbelasting, en het rapport Aangifte vennootschapsbelasting zet je cijfers klaar.
- Je eigen loonstrook als dga maak je met de salarisadministratie.
Wat je met je oude administratie doet en hoe je het beginsaldo van de bv invoert, staat bij van eenmanszaak of vof naar bv. Meer over boekhouden voor een bv lees je bij administratie voor een bv.
Wat moet ik nu doen?
- Bekijk in jortt je winst van de afgelopen jaren en schat je winst voor de komende jaren.
- Ga na hoeveel je privé per jaar nodig hebt. Wat je uit de bv haalt, bepaalt of je de 24,5% box 2 meteen betaalt of later.
- Laat je adviseur de vergelijking voor jouw situatie maken, met de kosten van een bv erbij. Over de regels kun je ook de BelastingTelefoon bellen.
- Kies je voor een bv, kies dan met je adviseur tussen een ruisende en een geruisloze inbreng, en of je terugwerkende kracht wilt.
- Laat de notaris de bv oprichten en begin in jortt een nieuwe administratie voor de bv.
Veelgestelde vragen over van eenmanszaak naar bv
Heb je een vraag? Wij hebben de antwoorden!
Vanaf welke winst is een bv voordeliger dan een eenmanszaak?
Daar is geen vast bedrag voor. In een bv betaal je jezelf in 2026 een gebruikelijk loon van minstens € 58.000, en pas over winst daarboven kan de bv goedkoper zijn. Of dat zo is, hangt af van hoeveel je uit de bv haalt, van je aftrekposten en van de kosten van een bv. Laat je situatie doorrekenen door een adviseur.
Wat is het gebruikelijk loon in 2026?
Het gebruikelijk loon is het salaris dat je als directeur-grootaandeelhouder uit je bv moet halen. In 2026 is het minstens het hoogste van drie bedragen: het loon voor het meest vergelijkbare werk, het loon van de best betaalde werknemer in je bv, en € 58.000. Kun je aannemelijk maken dat vergelijkbaar werk lager wordt betaald, dan mag het lager.
Wat is het verschil tussen een geruisloze en een ruisende inbreng?
Bij een ruisende inbreng stop je fiscaal met je eenmanszaak en betaal je inkomstenbelasting over je stakingswinst, zoals de meerwaarde van je bedrijfsmiddelen en de goodwill. Bij een geruisloze inbreng breng je je hele onderneming in de bv en schuift die belasting door naar de bv. Dan mag je je aandelen 3 jaar niet verkopen, en je vraagt het aan bij de Belastingdienst.
Wat verandert er praktisch als ik een bv heb?
De bv is een nieuwe onderneming met een eigen KvK-inschrijving, een eigen btw-nummer en een eigen bankrekening. Je bent dan in dienst van je bv, krijgt een loonstrook, en de bv doet aangifte vennootschapsbelasting en deponeert elk jaar een jaarrekening bij de KvK. In jortt begin je een nieuwe administratie in jortt MKB of Plus.