Als bv betaal je vennootschapsbelasting. Dit is belasting over de winst die je bedrijf heeft gemaakt (winstbelasting). Je betaalt vennootschapsbelasting op basis van een voorlopige aanslag die je vooruit betaalt, of op basis van een gewijzigde of definitieve aanslag achteraf.
Heb jij van de Belastingdienst een voorlopige aanslag ontvangen en betaal je deze in termijnen? Als je het juiste betalingskenmerk gebruikt, dan verwerkt de Boekhoudbot deze betaling automatisch. Staat het bedrag bij Nog te doen? Dan verwerk je de betaling als volgt:
De Boekhoudbot herkent al honderden soorten bij- en afschrijvingen. Ook betalingen aan de Belastingdienst, zoals omzetbelasting (btw), loonbelasting en vennootschapsbelasting worden herkend en automatisch voor je ingeboekt.
Ook betalingen van een gewijzigde of definitieve aanslag of teruggaaf boekt de Boekhoudbot automatisch. Staat het juiste betalingskenmerk niet vermeld, dan herkent de Boekhoudbot de betaling niet en vind je deze terug bij Nog te doen:
Boek buitenlandse winstbelasting op Kosten > Buitenlandse winstbelasting. Door het op deze categorie te boeken kun je deze apart opgeven bij het doen van je IB of VPB aangifte.
Ben je net gestart met je bv? Vraag dan een voorlopige aanslag aan. Op basis van je verwachte belastbare winst legt de Belastingdienst een voorlopige aanslag op die je in termijnen betaalt. Zo hoef je na afloop van het jaar niet in één keer een groot bedrag te betalen. Je kunt een voorlopige aanslag wijzigen wanneer je een hogere of lagere belastbare winst verwacht.
Bestaat je bv al langer? De Belastingdienst legt dan automatisch een voorlopige aanslag op op basis van je gegevens van voorgaande jaren. Je kunt een voorlopige aanslag wijzigen wanneer je een hogere of lagere belastbare winst verwacht.
De betalingen van je voorlopige aanslag wordt automatisch in je winst-en-verliesrekening geboekt op Kosten > Vennootschapsbelasting.
Betaalde of ontvangen vennootschapsbelasting wordt verwerkt in de Winst-en-verliesrekening en in de Balans.
In de winst-en-verliesrekening staat de vennootschapsbelasting die je in het kalenderjaar hebt betaald of ontvangen op basis van de voorlopige aanslag. De afrekening, op basis van de definitieve aanslag, volgt in het volgende jaar. De afrekening boek je in het jaar dat je deze betaalt of ontvangt ook in de winst-en-verliesrekening. Betaalde vennootschapsbelasting verlaagt het resultaat, terug ontvangen vennootschapsbelasting verhoogt het resultaat.
Om te berekenen hoeveel belasting je moet betalen gaat de Belastingdienst uit van het belastbaar bedrag. Dit wordt ook wel resultaat voor belastingen genoemd. De Belastingdienst neemt de vennootschapsbelasting, die in de winst-en-verliesrekening staat, niet mee in de berekening.
Vennootschapsbelasting wordt niet in de winst-en-verliesrekening grafiek getoond.
Op de balans wordt de betaalde vennootschapsbelasting (negatief) weergegeven onder Eigen vermogen | Winst | Winstbelasting.
Wil je de vennootschapsbelasting boeken in het jaar waarover de belasting is verschuldigd? Dan maak je hiervoor een boeking aan.
Stel dat in het boekjaar € 5.000 aan vennootschapsbelasting vooruit is betaald. De Boekhoudbot boekt deze maandelijkse betalingen automatisch op Kosten - Vennootschapsbelasting. In de winst-en-verliesrekening staat het saldo van de vennootschapsbelasting op € 5.000.
Op basis van de aangifte vennootschapsbelasting is € 6.500 is verschuldigd. In de winst-en-verliesrekening moet € 6.500 komen te staan; op de balans moet € 1.500 als te betalen vennootschapsbelasting komen te staan.
Je voegt nu een boeking toe om het saldo op € 6.500 te krijgen:
Het saldo in de winst-en-verliesrekening staat nu op € 6.500. Op de balans staat nu € 1.500 als Nog te betalen vennootschapsbelasting.
Betaal je het restant van € 1.500 aan de Belastingdienst, dan boekt de Boekhoudbot dit automatisch op Kosten | Vennootschapsbelasting. Verwijder deze boeking en koppel de betaling aan de boeking die je zelf hebt aangemaakt. Het saldo op de balans staat nu weer op nul.
Heb je teveel vooruit betaald? Maak dan een negatieve kostenboeking.
Binnen een fiscale eenheid wordt de vennootschapsbelasting vaak berekend per vennootschap, alsof deze zelfstandig belastingplichtig is. Omdat de vennootschapsbelasting over meerdere bv’s wordt verdeeld boek je de vennootschapsbelasting op basis van wat is verschuldigd op basis van de berekening in de aangifte vennootschapsbelasting.
Hieronder volgt een voorbeeld met fictieve bedragen, zonder rekening te houden met de daadwerkelijke percentages. We gaan er vanuit dat de voorlopige aanslagen door de werkmaatschappij zijn betaald.
Op basis van de aangifte is voor de werkmaatschappij € 15.000 verschuldigd. Dit bedrag moet in je winst-en-verliesrekening staan.
De betaling van de voorlopige aanslag van € 14.000 is in de werkmaatschappij automatisch geboekt op Kosten - Vennootschapsbelasting. Voor het verschil van € 1.000 maak je een kosten boeking aan:
In de winst-en-verliesrekening staat € 15.000 als kosten geboekt. Op de balans staat dat er nog € 1.000 betaald moet worden.
Op basis van de aangifte is voor de holding € 3.000 verschuldigd. Dit bedrag moet in je winst-en-verliesrekening staan.
Via de holding is geen voorlopige aanslag betaald. Je maakt een kosten boeking voor € 3.000:
In de winst-en-verliesrekening staat € 3.000 als kosten geboekt. Op de balans staat dat er nog € 3.000 betaald moet worden.
Omdat de vennootschapsbelasting vanuit de werkmaatschappij wordt betaald, boek je de schuld van de holding over naar de werkmaatschappij.
Omdat een fiscale eenheid niet wordt ondersteund, maak je eerst bij Geldzaken een Kortlopende verstrekte lening aanKortlopende ontvangen lening aan met als omschrijving Te betalen vennootschapsbelasting:
Op de balans staat dat er nog € 3.000 betaald moet worden. Vanuit de boeking voor de verschuldigde vennootschapsbelasting voor de werkmaatschappij stond er al € 1.000 op de balans. Per saldo staat nu € 4.000 te betalen.
Betaal je de definitieve aanslag van € 4.000 in het volgende jaar, dan boekt de Boekhoudbot deze automatisch op Kosten - Vennootschapsbelasting. Je hebt echter al boekingen gemaakt voor de te betalen vennootschapsbelasting, daarom verwijder je de boeking van de Boekhoudbot.
Zoek de boeking van de Boekhoudbot in de Vindbalk door € 4.000 in te vullen. Klik op de gevonden boeking en klik op de prullenbak om deze te verwijderen. De betaling komt nu weer bij Nog te doen - Boek de bij- en afschrijvingen te staan.
Boek de afschrijving zelf: