Hoe boek ik een donatie of gift?
Ook een donatie of gift verwerk je eenvoudig in je boekhouding met jortt. Op een donatie of gift zit geen btw; je hebt er immers geen werk voor verricht.
Donatie ontvangen
Afhankelijk van het type organisatie boek je een donatie. Voor een stichting zijn donaties bijvoorbeeld opbrengsten (zonder btw). Maar voor een zzp’er die een eenmalige gift van zijn ouders krijgt, moet je dit zien als een Privé opname / storting via een Balans boeking. Het is in dat geval alsof je zelf geld in je bedrijf hebt gestort.
Donatie geven
Bij het geven van een donatie is het belangrijk om te weten of er een tegenprestatie is geleverd voor de donatie.
Donatie geven met tegenprestatie
Wanneer je als organisatie een donatie aan een andere organisatie of goed doel geeft, mag je deze als zakelijke kosten opvoeren als er ook een tegenprestatie door de andere organisatie geleverd wordt en men je hiervoor een factuur stuurt. Denk hierbij aan het vermelden van je bedrijf op hun website of het laten zien van je logo tijdens een evenement. Deze kosten worden gezien als sponsoring en boek je onder Verkoopkosten.
Donatie zonder tegenprestatie
Ben je geen bv of holding en geef je geld zonder dat er een tegenprestatie wordt geleverd, dan zijn het privé-uitgaven en geen kosten voor je bedrijf. Heb je het wel via je zakelijke rekening betaald, dan kies je bij het inboeken voor een Balans boeking en Privé opname / storting.
Giften die je als privépersoon aan een ANBI of steunstichting (SBBI) hebt gedaan geef je op in je aangifte inkomstenbelasting. Bij het onderdeel Persoonsgebonden aftrek vind je het kopje Giften. Per instelling geef je aan of je een gewone of periodieke gift hebt gedaan en je vermeldt het bedrag. Regeling zoals beschreven bij de Belastingdienst
Geef je als bv of holding aan een ANBI geregistreerde organisatie of steunstichting (SBBI) geld, dan mag je dit ook als kosten opvoeren als er geen tegenprestatie wordt geleverd. Voor deze kosten maak je een aparte categorie aanmaken bij Instellingen > Categorieën. Je vermeldt deze apart in je aangifte vennootschapsbelasting.
Zakelijke ANBI-donatie
Giften aan algemeen nut beogende instellingen (ANBI’s) en steunstichtingen SBBI mag je aftrekken van je resultaat. De totale giften aftrek per jaar bedraagt maximaal 50% van je resultaat, met een maximum van € 100.000. Je moet de giften schriftelijk kunnen bewijzen.
Voor een gift aan een culturele ANBI mag de aftrek voor de gift nog eens verhoogd worden met 50% tot een maximum extra aftrek van € 2500,-.
| Voorbeeld 1: | ||
| Gift aan een culturele ANBI Verhoging met 50% Aftrekbaar bedrag | € 2000,- € 1000,- € 3000,- |
| Voorbeeld 2: | ||
| Gift aan een culturele ANBI Verhoging met 50% Aftrekbaar bedrag | € 7000,- € 2500,- (tot maximale € 2500,- in plaats van € 3500,-) € 9500,- |
ANBI regeling zoals beschreven bij de Belastingdienst
Veelgestelde vragen over een donatie of gift boeken
Heb je een vraag? Wij hebben de antwoorden!
Zit er btw op een donatie of gift?
Nee, op een donatie of gift zit geen btw. Je hebt er immers geen werk voor verricht, dus je boekt het in jortt zonder btw.
Hoe boek ik als zzp'er een ontvangen donatie in jortt?
Krijg je als zzp'er een eenmalige gift, dan boek je deze als een Privé opname / storting via een Balans boeking. Het is dan alsof je zelf geld in je bedrijf hebt gestort. Ga naar Nog te doen, klik op de bijschrijving, kies Maak boeking en selecteer boeking soort Balans met categorie Privé opname / storting.
Mag ik een donatie als zakelijke kosten opvoeren?
Geef je een donatie en levert de andere organisatie een tegenprestatie waarvoor je een factuur krijgt (zoals je bedrijf op hun website), dan mag je dit als zakelijke kosten opvoeren. Je boekt dit in jortt onder Verkoopkosten en voegt de factuur als bijlage toe.
Hoe boek ik een donatie zonder tegenprestatie als eenmanszaak of vof?
Ben je geen bv of holding en geef je geld zonder tegenprestatie, dan zijn het privé-uitgaven en geen zakelijke kosten. Heb je via je zakelijke rekening betaald, dan boek je dit in jortt als een Balans boeking met categorie Privé opname / storting.
Hoeveel giften aan een ANBI mag ik aftrekken?
Giften aan ANBI's en steunstichtingen SBBI mag je aftrekken van je resultaat tot maximaal 50% van je resultaat, met een maximum van 100.000 euro. Voor een gift aan een culturele ANBI mag de aftrek nog eens met 50% verhoogd worden, tot maximaal 2500 euro extra aftrek. Je moet de giften schriftelijk kunnen bewijzen.